Menu

Email: SakulRaider@seznam.cz

Servery:

Dnes návštěv: 8  On-line: 3

Elektronika

uProcesorové konstrukce

 - Elektronická hrací kostka

Ulož.to - sdílejte snadno data

Elektronická hrací kostka

I když je všude těchto konstrukcí různých elektronických házecích kostek nepřeberně, rozhodl jsem se pro vlastní konstrukci. Systém zobrazení čísla 1-6 je naprosto stejný jako u klasické házecí kostky. Důraz byl kladen na co nejjednodušší zapojení, což se s mikroprocesorem PIC12F508 podařilo. Zároveň má zařízení velmi nízkou spotřebu energie (při použití LED 2mA), takže je možno ho napájet malou lithiovou baterií 3V. Vše se dá vestavět do nějaké vhodné plastové přístrojové krabičky - například KM27. Díky své jednoduchosti je zařízení vhodné pro úplné začátečníky, kteří jistě podobné konstrukce ocení.

Schéma zapojení

 

 

Ze schématu je patrné, že celé zařízení je značně jednoduché. Srdcem zapojení je procesor PIC12F508. Díky tomu je zapotřebí naprosté minimum dalších součástek. Myslím, že není ani třeba nic vysvětlovat, ze schématu je vše naprosto jasné.

Popis funkce

Zařízení pracuje následovně:
Myslím, že u této konstrukce není potřeba nějak složitě vysvětlovat, jak to vlastně funguje. Je to naprosto jednoduché. Zařízení se zapne vypínačem S2. V tento moment se rozbliká LED1, která signalizuje, že je kostka připravena k losování náhodného čísla. Stiskem tlačítka S1 losování započne. Rozsvítí se všechny LED a zhruba po 3 sekundách je zobrazen výsledek losování. Dobu po jakou kostka losuje můžete ovlivnit kondenzátorem C2 (čím vyšší hodnota, tím delší losování). Výsledek je pak zobrazen až do dalšího stisku S1 (platí pro verzi programu 1.0). Aby se ale šetřila baterie, upravil jsem program ještě tak, že je výsledek zobrazen na cca 30 vteřin a poté všechny LED zhasnou a opět se rozbliká LED1 (toto platí pro verzi programu 1.1).

Deska spoje a osazovací plán

 

 
 

 

Plošný spoj je vytvořen na jednostranné desce o velikosti 42x62mm. Při osazování součástek by neměl nastat žádný problém, nezapomeňte na osazení drátové propojky.

Oživení a nastavení

Zařízení je napájeno napětím 3-5V. V prototipu byla použita Lithiová baterie 3V. U této konstrukce se nic nenastavuje, při pečlivé práci pracuje kostka na první zapojení. Proto je tato konstrukce vhodná i pro naprosté začátečníky. Celou elektroniku je možné namontovat do přístrojové krabičky KM27 nebo podobné.

Dokumentace

No a na závěr si zde můžete stáhnout veškerou dokumentaci pro stavbu. Je zde i projekt pro Eagle.
DOWNLOAD  - Včetně programu pro procesor
Diskusi pro tuto konstrukci najdete ZDE.
 
KONFIGURACE:
- OSCILATOR - INTERNI
- WATCHDOG - OFF
- MCLRE - OFF
- OCHRANA PROGRAMU - DLE UVAZENI

Podpořte tuto konstrukci

Pokud Vás tato konstrukce zaujala nebo Vám dobře slouží, můžete ji podpořit volitelnou částkou. Stačí kliknout na tlačítko DONATE, zadat požadovanou částku, kterou chcete přispět na další rozvoj této a jiných konstrukcí, poté stiskněte Update Total a přihlaste se k odeslání příspěvku. Za jakékoli příspěvky předem děkuji a věřím, že zde najdete mnoho dalších zajímavých konstrukcí, které třeba vzniknou právě díky Vám.

 

 

Prohlášení

Tato konstrukce je z mé hlavy a proto není povoleno bez mého souhlasu přejímání na jiné stránky nebo komerční využití. Je povoleno se pouze odkazovat na tento web a tuto konstrukci. Pro více informací mne stačí kontaktovat. Zároveň nepřebírám jakoukoli odpovědnost za chování zařízení a případné škody spůsobené použitím tohoto zařízení, ať by byly jakéhokoli rázu. Zařízení je určeno pouze k užití pro vlastní potřebu.
V této konstrukci je použit program (program mikrokontroleru), na který se vztahují autorská práva. Na program je udělena zdarma licence na jeho užití pro vlastní potřebu. Jakýkoli prodej není bez souhlasu autora možný.

 

Můj Youtube kanál:

fb-large.png, 5,8kB
Copyright © Resi-Design 2017 www.baratovestidos.com.
TOPlist