Menu

Email: SakulRaider@seznam.cz

Servery:

Dnes návštěv: 145  On-line: 2

Elektronika

Konstrukce programátorů

 - RCD Programátor

Ulož.to - sdílejte snadno data

 

7.2.2011 - Pozor, byl jsem upozorněn, že se ve schématu programátoru vyskytovala chyba a to opačná polarita kondenzátoru C1. Nyní je již všechno opraveno. Pokud jste tedy programátor stavěli již dříve, překontrolujte si osazení C1 zda souhlasí s fotografií v úvodu tohoto článku.

Jak jsem již v minulosti naznačil, začal jsem se zabývat procesory PIC. Vcelku šikovná to součástka, která umí všechno a přitom vůbec nic. Ano, aby se stala k užitku je třeba do ní nahrát program. To lze vyřešit v zásadě dvěma spůsoby. Můžete si koupit některý programátor, který bude pracovat s Vašim programem v PC nebo si programátor postavit. V podstatě na stavbě nic není a je to jen pár součástek. A pokud si nejste jisti, zda se chcete programováním zabývat je nejspíš vlastní stavba nejvýhodnější. Samozřejmě, pokud se programováním chcete zabívat intenzivněji, vyplatí se pořídit si některý originální programátor. Zde můžeme zmínit například PICkit2 nebo PICkit3 přímo od firmy Microchip, která procesory řady PIC vyrábí. Zde je pak zaručena kompatibita vývojového prostředí MPLAB IDE, programátoru a programované součástky.
Vyní se však pojďme věnovat konstrukci programátoru RCD.

Schéma zapojení

 

 

Jak jistě sami vidíte není to nic složitého a dá se to zajisté spáchat během několika chvilek.

Deska spoje a osazovací plán

 

 
 

 

Plošný spoj je vytvořen na jednostranné desce o velikosti 63x35mm. Při osazování součástek by neměl nastat žádný problém, nezapomeňte osadit dvě drátové propojky. Taktéž doporučuji zkrátit desku pod Cannon konektorem, aby se programátor dal přímo zasunout do portu počítače, bez nutnosti použít propojovací kabel.

Oživení a nastavení

Programátor by měl pracovat bez problémů na první zapojení. Jediným nastavovacím prvkem je zde R6, kterým se nastavuje programovací napětí. Mě se osvědčilo nastavit tento trimr na střed dráhy.
Bohužel se mi stalo na několika počítačích, že nedetekovaly připojení programátoru a tak ho nebylo možné použít. Tento problém může nastat i při použití převodníku USB - RS232. Bohužel je to daň za jednoduchost zapojení.

Program

Abychom mohli tento programátor použít je nutné do PC nainstalovat obslužný program, pomocí kterého budeme procesory programovat. S tímto programátorem dobře pracuje například PICProg4U, který je freeware. Pro bližší informace o tomto programu doporučuji navštívit tento web, kde najdete mnoho užitečných informací o tomto programu a hlavně o tom jaké podporuje procesory a programátory.

Dokumentace

No a na závěr si zde můžete stáhnout veškerou dokumentaci pro stavbu. Je zde i projekt pro Eagle.
DOWNLOAD
Diskusi pro tuto konstrukci najdete ZDE.

Prohlášení

Tato konstrukce je převzata z webu FENG3's a to přímo odtud. Dokumentaci pro program Eagle jsem vytvořil na základě podkladů z výše jmenovaného webu.

 

Můj Youtube kanál:

fb-large.png, 5,8kB
Copyright © Resi-Design 2017 www.baratovestidos.com.
TOPlist