Menu

Email: SakulRaider@seznam.cz

Servery:

Dnes návštěv: 252  On-line: 2

Elektronika

Konstrukce měničů

 - Měnič pro zářivku 9-40W

Ulož.to - sdílejte snadno data

 

Už je to delší čas, co jsem potřeboval vytvořit nějaký měnič pro zářivku, aby ji bylo možné napájet z dvanáctivoltové baterie. Otestoval jsem mnoho zapojení s různými výsledky. Nakonec jsem to zúžil na dvě zapojení. A právě jedno z nich si ukážeme níže. Tentokráte však nejde o mé zapojení, ale o zapojení přejaté z jiného webu a tak zde najdete pouze základní schéma a desku plošného spoje. Plošný spoj totiž na původním webu chybí a tak jsem ho doplnil o vlastní návrh. Takže celou konstrukci včetně jejího popisu najdete na www.danyk.wz.cz.

Schéma zapojení

 

 

Toto schéma bylo překresleno pro účely navržení plošného spoje. Plnohodnotné zapojení najdete na webu autora.

Popis zapojení

Popis funkce najdete opět na webu autora: www.danyk.wz.cz.
Snad jediné o čem bych se zmínil je zapojení svorek, které může pro někoho být matoucí. Svorky X1-1 a 1-2 jsou jasné každému (napájení). Svorky X2-2 a 2-1 se použijí pouze pokud použijete externí tlumivku L1. Na plošném spoji už nebylo moc místa a tak je možné, že se Vám tam Vaše tlumivka nevejde, obvzláště pokud stavíte měnič na vyšší výkon. No a svorky X3-2 a 3-1 jsou už na zářivku.
Něco málo k pojistce. Zde je nutné zvolit optimální pojistku dle vstupního napětí a výstupního výkonu. Rozsah může být značný a proto to záleží na konkrétním použití.
Poslední věc se týká chlazení. Protože měnič má značně vysokou účinnost není třeba nijak velký chladič. Nicméně nezapomeňte použít izolační podložky a průchodky.

Deska spoje a osazovací plán

 

 
 

 

Plošný spoj je vytvořen na jednostranné desce o velikosti 100x50mm. Při osazování součástek by neměl nastat žádný problém. Na desce je pamatováno na možné použití SMD součástek R1 a C1.

Oživení a nastavení

Opět viz web autora: www.danyk.wz.cz.

Dokumentace

No a na závěr si zde můžete stáhnout veškerou dokumentaci pro stavbu. Je zde i projekt pro Eagle.
DOWNLOAD
Diskusi pro tuto konstrukci najdete ZDE.

Prohlášení

Tato konstrukce je převzata z webu: www.danyk.wz.cz.
Protože se již v minulosti stalo při překreslování schémat, že došlo k chybě doporučuji důkladně prostudovat schéma a veškerou dokumentaci na autorově webu.

 

Můj Youtube kanál:

fb-large.png, 5,8kB
Copyright © Resi-Design 2017 www.baratovestidos.com.
TOPlist